Monster Prior

| Nezařazené

Tesco za nádražím se má rozrůst na víc než dvojnásobek a oddělit tak budoucí jižní čtvrť od centra Brna.

Snažím se smířit s tím, že nádraží bude odsunuto do prérie, a uvěřit tomu, že mezi ním a městem vyroste nová živá čtvrť. Opravdu se snažím. Napjatě čekám na výsledky studií, které pořizuje město a jeho Kancelář architekta města (KAM). Vznikají už nejméně rok a půl.

Přesto město dosud nezveřejnilo žádné studie, ačkoli je bez pochyby má.

Zaujalo mne proto, když se na webu atelieru MTDI Group objevila vizualizace nového nákupního centra, které má nahradit Tesco (někdejší Prior), a zvětšit ho na více než dvojnásobnou rozlohu. 

Co na vizualizace vidíme?

Vidíme, že odsunem nádraží se konečně zbavíme bariéry nádraží, abychom ji nahradili novou bariérou. Obchodně-kancelářské centrum na obrázku vypadá na první pohled jako šest samostatně stojících velikých budov a mezi nimi ulice. Při soustředěnějším pohledu ale zjistíme, že je to jediný komplex, skoro stejně dlouhý jako nádraží a skoro dvakrát širší: veškerý “veřejný prostor” od Uhelné po Dornych je ve skutečnosti zastřešený a soukromý, a celé je to nákupní centrum.

Ano, budeme moci skrze ně projít, ale ne vždy, ne za všech okolností a ne všichni. Bude to navždy soukromá budova. Smlouva majitele s městem o průchodnosti bude hodně dlouhá, ale nebude navěky. Nákupní centra mají životnost 20-40 let, pak chátrají a slouží čemukoli, co je méně prodělečné, než jejich likvidace.

Ještě stále se vážně snažím smířit s odsunem nádraží do prérie, ale vedení města mi v tom moc nepomáhá. Ať dělám, co dělám, na vizualizaci vidím, že musíme odstranit nádraží, aby nové nákupní centrum mohlo nerušeně odsávat lidi z centra Brna.

A současně i z odsunutého nádraží vlakového a autobusového, neboť kdo chce jít odtud do města pěšky, bude muset přes nové nákupní centrum. Kam se hrabe Vaňkovka?

Jako Brňák jsem smutný, ale jinak samozřejmě gratuluji k skvělému podnikatelskému záměru!

Jakub Kořínek

Bytová politika městské části je sociální politika
Requiem pro pobytové sociální služby?

Napsat komentář