Otevřený dopis paní primátorce

| Nezařazené

Vážená paní primátorko,

naše město se vrací zpátky v čase

Kde bylo před několika lety Brno pestré, tam dnes znovu šedne. Kde přicházelo s novými nápady, tam se dnes spokojí s udržováním toho, co funguje, nebo rovnou ruší to, co funguje…

Ano, vítěz voleb má mandát prosazovat vizi, kterou slíbil svým voličům. Měla by to ale být pozitivní vize, která představí ideální město a potom k němu směřuje. Vaše vedení města takovou vizi nemá a nenahrazuje pestré barvy z minulosti jinými barvami, které by Vám byly bližší. Jen je všechny maže do nudné šedi pohledem člověka, který jede živou pěší zónou autem se zatmavenými skly.

Brno mělo ambiciózní plán ukončování bezdomovectví a inspirovalo jiná města oceňovaným programem Housing First. Ten skomírá a Vaši kolegové otevřeně přiznávají, že lidé v nouzi podle nich patří do zoufalé bídy ubytoven.

Pod nesmyslnými záminkami omezujete živou kulturu jako v případě Bajkazylu. Namísto podpory autentické místní kultury, které je dost a je na světové úrovni, zvažujete jako v případě již zaniklého festivalu Trutnoff neústrojné přejímání velikášských kulturních akcí z jiné doby a kontextu. 

Projekt Kreativního centra a Místa pamětiKáznici na Cejlu je jedinečnou možností propojit minulost a budoucnost Brna a spojit obyvatele dnešní vyloučené lokality s ostatními obyvateli i návštěvníky města. Aby bylo možné projekt v této fázi doprojektovat, je nutné zapojit do procesu Jihomoravského inovačního centra, který má město s krajem zřízené právě pro podporu start-upů a podnikání.

Před volbami jste slibovali, že vyřešíte dopravní problémy města. Za první rok vládnutí jste pro to neudělali nic. Projekty zděděné po svých předchůdcích jste zastavili a nic nového jste nepřinesli. Jako jeden z největších úspěchů své vlády uvádíte rezidentní parkování, které jste před volbami slibovali zrušit a které jste po volbách rozšířili. Rušíte obousměrné cyklostezky, i když bezpečnost provozu nijak neohrožují. Z pěší zóny v centru města se mezitím nenápadně stává rušná dopravní tepna.

Brno přijalo plán udržitelné energetiky a klimatu ještě z minulého období, ale klimatická krize postupuje rychleji, než jsme čekali před pěti lety. V novém kontextu bohužel město o vážnosti situace nijak neinformuje a nedělá dostatečné kroky k co nejrychlejšímu ukončení závislosti na fosilních palivech.

Jsme prostě přesvědčeni, že Brno má na víc

I proto jsme založili spolek Otevřené Brno a vyzýváme všechny aktivní občany a občanky, aby se s námi pokusili vrátit Brno tam, kam patří: mezi otevřená, kulturní, živá, a zelená města, přátelská ke všem svým obyvatelům a ohleduplná k těm nejslabším nich.

Chceme a budeme nabízet alternativu k Vaší vizi města nebo spíš k její bolestné absenci. Spolu s občany a odborníky připravíme podrobný plán pro všechny oblasti veřejného života a nabídneme ho k veřejné diskuzi a realizaci. Budeme se zastávat těch, kteří teď v Brně zastání nemají, a dávat hlas těm, kteří nejsou slyšet.

Jsme Otevřené Brno a jsme otevření diskuzi s Vámi a se všemi ostatními. Na práci pro Brno se těšíme a budeme se jí věnovat naplno.

Za spolek Otevřené Brno

 

Martin Freund
Lukáš Karnet
Jakub Kořínek
Marika Kupková
Dalibor Levíček
Ondřej Lipka
David Oplatek
Martin Reiner
Vojtěch Vašák

 

 

Náš dopis jsme předali paní primátorce přímo do vlastních rukou. Zleva Lukáš Karnet, Markéta Vaňková a Vojtěch Vašák.

Vzniklo Otevřené Brno
Jak ODS vyřešila dopravní problémy Brna

Napsat komentář