Vzniklo Otevřené Brno

| Tiskové zprávy

V Brně vzniká občanská platforma aktivních lidí, kterým na městě záleží a kteří nesouhlasí se směrem, kterým se Brno po posledních volbách vydalo. Jmenuje se Otevřené Brno.

Otevřené Brno bude z občanských pozic hájit hodnoty, které teď nemají v zastupitelstvu města své zastoupení – a vytvoří Plán B, komplexní, odborný a participativně zpracovaný plán rozvoje města Brna.

 

 

Otevřené Brno vzniká také proto, že velké procento progresivně, občansky, sociálně a ekologicky smýšlejících občanů města teď nemá své zastoupení v zastupitelstvu města. 

Spolek zakládají členové Žít Brno, Zelených a Idealistů.cz spolu s dalšími aktivními občany Brna, není to ovšem nová politická strana ani hnutí a není to koaliční projekt. Našim cílem je oslovit co nejvíc lidí, kteří mají ambice zlepšovat svět kolem sebe, ale stávající škatulky politických stran nebo aktivistických sdružení jsou jim moc těsné. 

Veřejné představení Otevřeného Brna proběhlo na tiskové konferenci 20. 11. 2019 v 11:00 v kavárně Podobrazy. Tam platforma představila své základní ideje Otevřeného Brna a přečetla otevřený dopis primátorce Markétě Vaňkové hodnotící roční působení koalice

 

 

Představila i základní priority, kterými se platforma bude v nejbližší době zabývat, a to v oblastech kultury, veřejného prostoru a dopravy, životního prostředí a v sociální oblasti. 

Mezi zakládající členy patří například Dalibor Levíček – zastupitel MČ Brno-Líšeň a místopředseda brněnských Zelených, Lukáš Karnet – předseda Jihomoravské krajské rady osob se zdravotním postižením, radní MČ Brno-Vinohrady, David Oplatek – zastupitel MČ Brno-střed, Martin Freund – expert na sociální bydlení a bývalý zastupitel města Brna, Marika Kupková – zastupitelka MČ Brno-střed, Vojtěch Vašák, předseda spolku Idealisté, cz, nebo Jakub Kořínek – režisér a publicista, zabývá se rozvojem měst.

Spisovatel a zastupitel Brno-střed Martin Reiner a jedna z dalších zakládajících osobností Otevřeného Brna představil koncepci vzniku Plánu B, který se rozhodl zaštítit. Tento plán je inspirován Plánem Bratislava, jehož vznik inicioval Matúš Vallo, který ho má nyní možnost realizovat jako nový primátor Bratislavy. Matúš Vallo se rovněž rozhodl vznik platformy Otevřené Brno podpořit a jeho videozdravice byla přehrána na tiskové konferenci. 

 

 

Osobní účastí na tiskové konferenci se rozhodly Otevřené Brno podpořit i další osobnosti veřejného života, které souzní s jejími idejemi, například bývalá ústavní soudkyně a senátorka Eliška Wagnerová nebo senátor Marek Hilšer

Úryvek z otevřeného dopisu primátorce města Brna:

„… Ano, vítěz voleb má mandát prosazovat vizi, kterou slíbil svým voličům. Musí to ale být pozitivní vize, která představí ideální město a potom k němu směřuje. Vaše vedení města takovou vizi nemá a nenahrazuje pestré barvy z minulosti jinými barvami, které by Vám byly bližší. Jen je všechny maže do nudné šedi pohledem člověka, který jede živou pěší zónou autem se zatmavenými skly…“

Martin Reiner: „Budeme určitě kritičtí k tomu, jak si v řadě oblastí počíná stávající radnice, ale znakem dospělosti je umět také přijít s nějakou pozitivní vizí. A jejich soubor představíme v chystaném Plánu B. Po vzoru našich bratislavských přátel chceme ukázat, jak by si v příštích deseti patnácti letech mělo počínat moderní město, které se nebojí dialogu se svými občany.”   

„Brno musí být sociální a musí být otevřené. A my, Idealisté.cz tomu chceme pomoci,“ říká Lukáš Karnet, radní Vinohrad, předseda NRZP JmK a člen vedení brněnských Idealistů.cz

„Zelení vznik Otevřeného Brna podporují a řada z nich už se na činnosti spolku podílí. Hodnoty jako otevřenost, ochrana nejslabších a udržitelný rozvoj města jsou pro nás zásadní a chceme je sdílet i s dalšími lidmi, které klasická stranická politika neoslovuje” dodává Marika Kupková, zastupitelka za MČ Brno-střed a členka vedení Zelených v Brně.

Kontakty:

Martin Reiner: 736 537 533, reiner.cz@gmail.com
Marika Kupková: 728 368 644, marika.kupko@gmail.com
Lukáš Karnet: 603 908 969, L.Karnet@seznam.cz
Martin Freund: 728 769 271, freundmartin@seznam.cz
Dalibor Levíček: 602 117 094, dalibor.levicek@zeleni.cz
Vojtěch Vašák: 605 136 867, vasakvojta@gmail.com

 

Setkání v Lysicích
Otevřený dopis paní primátorce

Napsat komentář