Setkání v Lysicích

| Nezařazené

Otevřené Brno vznikalo dlouho a prošlo si i pár slepých uliček. Ale pak našlo cestu, která nám dávala smysl a kterou jsme chtěli vyzkoušet s dalšími lidmi.

Začátkem září jsme uspořádali výjezdní zasedání připravovaného spolku v Lysicích. Pozvali jsme aktivní přátele, u kterých jsme odhadli, že by jim myšlenka občanského spolku mohla být blízká. A je jasné, že na spoustu z vás jsme zapomněli, ale to nevadí, protože jsme v Brně a tam se zprávy šíří rychle.

Ono se to takhle píše všude, ale atmosféra byla fakt neformální a pracovní. Zásadní byla diskuze o tom, čím chce Otevřené Brno být. Od začátku bylo jasné, že se budeme vyjadřovat k politickým tématům – ale nejsme v první řadě politický projekt. Dost ze zakládajících členů a členek OBRa se angažují v politických stranách – ale určitě nechceme zakládat další. Rádi bychom oslovili co nejvíc lidí, kteří mají ambice zlepšovat svět kolem sebe, ale stávající škatulky politických stran nebo aktivistických sdružení jsou jim moc těsné. Mají třeba jednu oblast, která je pro ně důležitá, nebo jeden nápad, za kterým stojí – a my chceme, aby měli co nejjednodušší cestu, jak si o tom promluvit s jinými podobnými lidmi.

A potom už to šlo samo. Ještě v Lysicích vznikly první pracovní skupiny OBRa, které chtějí mapovat veřejný život v oblasti, které rozumějí; upozorňovat na aktuální kauzy a nabízet jejich řešení; a dlouhodobě potom pracovat na plánu B: manuálu pro město, které bude otevřené a přátelské všem.

Zatím máme skupinu pro dopravu a veřejný prostor, pro klima a životní prostředí, pro kulturu a pro sociální oblast. Je jasné, že jejich témata se často budou překrývat i to, že časem vzniknou další. V tom je OBR právě otevřený: je vítaný každý, kdo má nápad a ochotu na něm s ostatními pracovat.

Jsme si jistí, že jste to právě vy. A těšíme se, že v příštích Lysicích už budete s námi, ať už budou kdekoliv.

Vzniklo Otevřené Brno

Napsat komentář